Kredyty

Jak kupić samochód taniej?

Zakup auta, nawet używanego, to często dla wielu spory wydatek. Zwykle wymieniamy je na młodszy model, lepiej wyposażony. Wybór jest ogromny, bo na polskich drogach jeździ coraz więcej samochodów, często sprowadzanych z zagranicy. Auta, czasem kilka w gospodarstwie domowym, stają się narzędziem pracy, służą przemieszczaniu w celach zarobkowych czy zwyczajnie ułatwiają transport z miejsca na miejsce, bez ograniczeń czasu, wygodniej. Jeśli chcemy kupić samochód taniej, warto poznać kilka sposobów na oszczędności.

Najprościej jest wybrać wymarzony samochód na jednym z portali z ogłoszeniami, bądź w komisie. Jednak tam po pierwsze nie do końca wiemy, jakim stanie jest pojazd, a po drugie dodatkowo płacimy za pośrednictwo w sprzedaży. Decydując się na dłuższe poszukiwania warto skorzystać z okazji, by kupić ten sam model, rocznik w niższej cenie. Licytacje komornicze są jedną z metod minimalizowania kosztów. Cena wywoławcza stanowi ¾ ceny oszacowania przy pierwszej licytacji, a połowę przy drugiej. Każdy przedmiot wystawiony przez komornika do sprzedaży można obejrzeć we wskazanym miejscu, ocenić stan techniczny i zadecydować, czy akurat w tym przypadku warto powalczyć.

Auto poleasingowe to samochody stosunkowo młode rocznikowo (mają od 2-4 lat), jednak najczęściej wykorzystywane były do celów służbowych (auta poleasingowe oferty), więc trochę kilometrów przejechały, ale przy dobrych markach akurat to nie ma zbyt wielkiego znaczenia i nie wpływa na stan techniczny pojazdu. Niekiedy mogą być zaniedbane wewnątrz – nie każdy użytkownicy dbali o wnętrze samochodu służbowego. Samochody testowe są kolejną okazją na zakup po niższej cenie. Głównie używane są one przez dealerów, nie dłużej niż kilka miesięcy. Zazwyczaj oferowana cena jest niższa, niż w salonie o 10-20%. Przebieg niewielki, pełna dokumentacja i raczej zadbane wewnątrz – w końcu dla potencjalnych klientów to ważne. Jeśli w planach mamy zakup nowego samochodu okazje nadarzają się pod koniec roku, podczas trwających wyprzedaży rocznika. Takie samochody pozwolą zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych (w zależności od marki).

Jeśli jednak wymarzony samochód znaleźliśmy z ogłoszenia, warto negocjować cenę. Często sprzedający jest skłonny obniżyć ją i to dość znacząco. Niewątpliwie przy każdych oględzinach samochodu należy zwrócić uwagę na stan techniczny i historię, by nie ponosić dodatkowych kosztów tuż po zakupie.

Kredyt mieszkaniowy nr 1SPRAWDŹ
+