Kredyty

W jaki sposób poprawić swoją zdolność kredytową?

Chcąc otrzymać kredyt gotówkowy, hipoteczny bądź konsolidacyjny petent musi wykazać się zdolnością kredytową, czyli zdolnością finansową, która pozwoli na spłatę całego zobowiązania. To analiza zdolności upoważnia do zaczerpnięcia kredytu oraz do ustalenia jego wysokości. W jaki sposób można poprawić swoją zdolność kredytową i dobrze wypaść w banku?

Co to jest zdolność kredytowa?

Zanim przejdziemy do kwestii związanych z tym, w jaki sposób poprawić swoją zdolność kredytową, zastanówmy się nad tym, co w ogóle oznacza to pojęcie. Tylko dogłębne poznanie tej kwestii sprawi, że znacznie łatwiej będzie nam wdrożyć konkretne rozwiązania dające szansę na pobranie kredytu. Krótko mówiąc, jest to sytuacja finansowa kredytobiorcy w momencie starania się o wzięcie pożyczki. W tym celu bank przeprowadza analizę, która umożliwi określenie tego, czy kredytobiorca będzie w stanie spłacić swoje zobowiązanie. W zależności od banku procedura ta może wyglądać nieco inaczej. Poszczególne instytucje biorą jednak pod uwagę rodzaj zatrudnienia, wysokość zarobków oraz fakt niezalegania ze spłatami zobowiązań w innych instytucjach.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Analiza finansów

To tak naprawdę pierwszy krok do poprawy zdolności kredytowej. Każda osoba starająca się o kredyt powinna dokładnie przeanalizować swoje dochody oraz wziąć pod uwagę stosowaną dokumentację i zobowiązania. W przypadku drugiej kwestii należy wpisać wszelkie swoje stałe obciążenia, które wynikają z pożyczek, kredytów, zakupów oraz innych kosztów. Dzięki analizie tych kwestii dowiesz się, czy przypadkiem na niską zdolność kredytową nie wpływają zbyt duże wydatki, a nie niskie zarobki. W tym przypadku z niektórych kwestii warto zrezygnować, aby zdolność wzrosła.

Zwiększenie dochodów

Tak naprawdę to wysokość dochodów ma największy wpływ na to, czy dostaniemy kredyt, czy też nie. Jeżeli chcesz otrzymać kredyt, być może jest to dobry pomysł na to, aby poprosić szefa o podwyżkę lub zmienić pracę na bardziej dochodową. Wiele osób ze względu na przywiązanie rezygnuje z lepszej posady. Niestety niskie zarobki to także mała szansa na zrealizowanie większych planów i marzeń, jak na przykład zakup domu lub nowego samochodu. Pamiętaj o tym, że banki prześwietlają zarobki najczęściej z ostatnich 3 miesięcy, dlatego po zmianie zatrudnienia o kredyt będziesz mógł starać się najwcześniej 3 miesiące po rozpoczęciu nowej pracy.

Stałe źródło dochodów

Banki tak naprawdę patrzą nie tylko na wysokość zarobków, ale także na formę zatrudnienia. Najbardziej pożądaną umową o pracę jest umowa na czas nieokreślony, gdyż zapewnia ona stałe zatrudnienie. Jeżeli jesteś na zastępstwie lub okresie próbnym, poczekaj do momentu, Az Twoje zatrudnienie stanie się stabilniejsze.

Weryfikacja historii BIK

Biuro Informacji Kredytowej to miejsce, w którym widnieją wszelkie nasze zobowiązania oraz te zobowiązania, które regulujemy terminowo. Banki korzystają z tego rejestru, a zatem przed złożeniem stosowanego wniosku, warto sprawdzić swoją przeszłość kredytową w BIK. Dzięki temu każdy petent może przekonać się o tym, jak duże ma zobowiązania i czy w rejestrze widnieją jakieś zaległości, które mogą wpłynąć niekorzystnie na ocenę zdolności kredytowej. Być może jakieś wpłaty nie zostały wpłacone, a Ty nie wiesz, że zalegasz z płatnościami.

Spłacenie zobowiązań kredytowych

Poprawa zdolności kredytowej będzie miała miejsce zwłaszcza wtedy, kiedy spłacimy nasze wszelkie zobowiązania finansowe. To bardzo ważne, aby rozprawić się z wszelkimi chwilówkami. Zamknij też kredyt ratalny oraz pozbądź się karty kredytowej. Nie zalegaj także z płatnościami w sklepie.

Konsolidacja kredytów

Dzięki konsolidacji kredytu zmniejszysz swoje miesięczne obciążenia. To nic innego, jak stworzenie kredytu konsolidacyjnego, dzięki któremu zmniejsz swoje miesięczne obciążenie, co poprawi zdolność kredytową. Konsolidacja wiążę się jednak z dodatkowymi kosztami oraz wydłużeniem okresu spłaty zobowiązań.

Zmniejszenie stałych zobowiązań

To kolejny, jednak bardzo prosty etap, który poprawi zdolność kredytową. Mowa w tym przypadku o codziennych, małych obciążeniach. Być może mieszkanie, w którym mieszkasz, jest za duże? Być może jest to auto, którego wcale nie użytkujesz, jednak płacisz wysokie raty za leasing? Postaraj się zmniejszyć te koszty, dzięki czemu zdolność kredytowa wzrośnie!

Wydłużenie okresu kredytowania

W przypadku małej zdolności kredytowania można ubiegać się jednak o małą pożyczkę lub wydłużenie czasu spłaty zobowiązań. Bank w taki sposób wylicza zmniejszą ratę miesięczną jednak okres spłaty znacznie się wydłuża.

Wybór najtańszego kredytu

Każdy bank ma oczywiście inne zasady kredytowania. Porównaj więc oferty poszczególnych banków i wybierz tę opcję, która wiążę się z poniesieniem maksymalnie jak najniższych kosztów. Przełoży się to na zdolność kredytową, gdyż miesięczna rata będzie w tym przypadku niższa, niż w konkurencyjnych placówkach.

Wybór innych produktów w banku

Banki bardzo często oferują takie usługi jak obniżenie prowizji lub przeniesienie rachunku osobistego. Obniżenie kosztów finansowania przełoży się z pewnością na korzystniejsze zasady kredytowania i poprawę zdolności kredytowej.

Kredyt mieszkaniowy nr 1SPRAWDŹ
+