Lokaty

Jak skutecznie oszczędzać?

Niestety nie każdy z nas potrafi racjonalnie zarządzać swoim budżetem. Najczęściej wygląda to tak, że wydajemy pieniądze, dopóki ich nie zabraknie, następnie cierpliwie czekamy do kolejnej wypłaty. Tymczasem da się oszczędzać pieniądze i to niezależnie od tego, ile zarabiamy.

Jeżeli chodzi o oszczędzanie, to wiele zależy od czynników psychologicznych. Nie mniej jednak wystarczy trochę samozaparcia oraz odrobina wiedzy, aby zacząć panować nad swoimi wydatkami. Najważniejsze jest to, aby mieć plan, motywacja do oszczędzania musi być konkretna, najlepiej, żeby było to coś, na czym nam zależy. Jeżeli nie będziemy mieć sprecyzowanej motywacji do oszczędzania lub jej perspektywa będzie zbyt odległa, plan niestety może się nie powieźć. To, dlatego na początku należy ustalić sobie osiągalny cel, który możemy dosyć szybko zrealizować.

Nie daj się zwariować

Oszczędzanie nie powinno kojarzyć się z odmawianiem sobie przyjemności. Pamiętajmy, aby co jakiś czas nagradzać się za osiągane cele. Najlepiej ustalić sobie małe nagrody typu wyjście do kina, czy zakup nowego ubrania, dzięki temu będziemy bardziej zmotywowani do działania. Proces oszczędzania musi być przez nas kontrolowany, obserwujmy wyniki, jakie osiągamy.

Od czego zacząć?

Oszczędzanie najlepiej zacząć od ustalenia, ile wydajemy na życie tj. rachunki, czynsz, abonamenty, zakupy spożywcze, transport i rozrywkę. Następnie odejmujemy tę sumę od wpływu na konto, wówczas otrzymujemy sumę naszych oszczędności, które przelewamy na inne konto (zobacz porównanie kont oszczędnościowych). Nawet, jeżeli nie jest to duża kwota, to nic nie szkodzi, oszczędzanie małych kwot również ma sens. Nie każdemu od początku oszczędzania uda się tak zaplanować budżet, aby zmieścić się w planowanych wydatkach. Czasami potrzeba kilku miesięcy, aby zapanować nad swoją rozrzutnością, dlatego nie należy się zrażać, mimo początkowych niepowodzeń.

Kredyt mieszkaniowy nr 1SPRAWDŹ
+