Aktualności

Wirtualna karta płatnicza! 3 fakty, o których musisz wiedzieć

Wirtualna karta płatnicza pomimo tego, iż jest już na rynku dłuższy czas, w dalszym ciągu budzi pewne obawy i niewiadome. Wiele osób nie wie do końca, jak działa oraz jak jej używać i czy rzeczywiście warto skorzystać z tego rozwiązania. Sama karta płatnicza jest jednak bardzo przydatna i pomaga zachować bezpieczeństwo przy płatnościach internetowych. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje związane z kartami wirtualnymi oraz odpowiadamy na pytanie, dlaczego warto ich używać w dobie płatności internetowych.

Czym jest karta wirtualna?

Wirtualna karta płatnicza to karta do płatności internetowych. Ma ona formę wirtualną i nie posiada formy plastikowej. Jest ona generowana w bankowości elektronicznej w formie samych danych, które służą do dokonania płatności. Ogólnie z tej opcji skorzystać możemy w bankach czy w wirtualnych portfelach internetowych, które dają taką możliwość. Karty te oprócz tego iż nie mają swojej plastikowej formy, a jedynie wirtualną, nie różnią się niczym innym od tradycyjnych kart płatniczych. Są one wydawane przez Visa i MasterCard, mogą służyć do płatności internetowych na całym świecie oraz być w różnej walucie. Przy generowaniu karty wirtualnej, powstaje ona u wydawcy, który przekazuje nam dane do niej bezpośrednio internetowo, a nie nadrukowując i wysyłając pocztą na plastikowym prostokącie. Karty wirtualnie nie dają możliwość płatności w świecie realnym i służą jedynie do płatności w sieci. Z kart wirtualnych korzystać może każda pełnoletnia osoba i są one pełnoprawnym środkiem płatniczym. Są też najpopularniejszymi kartami płatniczymi tuż za kartami debetowymi i kredytowymi.

Ogólnie istnieją dwa typy kart wirtualnych, które działają tak samo, lecz różnią się możliwością wielorazowego użytku. Podstawowym typem kart wirtualnych są karty generowane na stałe. Możemy z nich korzystać przez okres ważności karty, a ich dane nie zmieniają się. Drugim typem kart są karty jednorazowe. Są to karty, które również mają długi termin ważności, ale po ich użyciu automatycznie kasują się i generują na nowo — z nowymi danymi. Jest to najbezpieczniejszy sposób płatności nie dający praktycznie żadnych możliwości nas okradzenia nas nawet przy wycieku danych. Każda karta wirtualna posiada swoje odrębne saldo — rachunek i jest odrębnym produktem finansowym. Jeśli chcemy płacić taką kartą, należy najpierw wpłacić pieniądze na indywidualny rachunek karty, a następnie możemy wydawać je przy pomocy wygenerowanych danych. Pieniądze wpłacić możemy np. przelewem zewnętrznym lub przesuwając środki z naszego konta głównego w bankowości na podrachunek karty.

Dlaczego warto korzystać z kart wirtualnych?

Pierwszym powodem, dla którego warto korzystać z kart wirtualnych, jest bezpieczeństwo płatności w internecie. Obecnie jesteśmy w sieci narażeni na wyciek danych czy inne próby przejęcia danych naszych kart płatniczych np. poprzez fałszywe sklepy. W razie podania danych naszej karty wirtualnej i skradzenia ich przestępcy przejmują jedynie małą sumę, którą wpłacimy na saldo karty i nie będą mieli dostępu do naszych oszczędności na koncie głównym, jak ma to miejsce np. przy kartach debetowych. Dzięki temu stracimy małą sumę, a nie wszystkie nasze środki. Kartę wirtualną w razie podejrzeń możemy bardzo prosto wymienić — jednym kliknięciem. Jest to dużo prostszy sposób wymiany karty aniżeli karty tradycyjnej plastikowej. Karty wirtualne umożliwiają płatności również w całym internecie i nie są traktowane gorzej lub inaczej niż karty debetowe. Nie musimy więc obawiać się o nieakceptowanie kart czy problematyczne sytuacje.

Pewnego rodzaju ciekawostką jest również to, że kartę wirtualną możemy podpiąć pod telefon z modułem NFC oraz płacić nią pośrednio przy pomocy telefonu w sklepach zbliżeniowo. Same karty wirtualne są już praktycznie wydawane za darmo i nie musimy ponosić dodatkowych opłat za ich użytkowanie. Ich obsługa jest prosta i nie musimy posiadać dodatkowych urządzeń czy programów, a jedynie standardową bankowość elektroniczną lub mobilną. Karty wirtualne to też doskonały sposób na rozdzielenie pewnych wydatków np. swojego kieszonkowego i pieniędzy domowych przeznaczonych na inne wydatki. Karty wirtualne pomagają w bezkosztowy sposób w zwiększeniu bezpieczeństwa w sieci. Utrata danych do naszych podstawowych kart debetowych i kredytowych może wiązać się z koniecznością ich blokowania, wyrabiania nowych czy dochodzenia odszkodowania i zwrotu skradzionej gotówki, co czasami może nie być możliwe np. ze względu na brak ubezpieczenia czy regulamin banku i okoliczności. Karty wirtualne są zatem prostym sposobem na całkowite uniemożliwienie okradzenia nas z naszych głównych oszczędności.

Jak przebiega proces jej generowania i płatności?

Proces generowania karty wirtualnej oraz płatności nią przebiega bardzo prosto, jest niezwykle intuicyjny. Pierwszym krokiem jest zalogowanie się do naszej bankowości elektronicznej banku np. poprzez aplikację bankową lub do portfela internetowego. Następnie, jeśli chcemy wygenerować kartę wirtualną, należy przejść do odpowiedniej zakładki w bankowości oraz wybrać opcję WYGENERUJ KARTĘ WIRTUALNĄ. Jeśli to zrobimy w naszej bankowości mobilnej, utworzymy nową kartę wirtualną. Może ona pojawić się w bankowości elektronicznej w danej zakładce w formie graficznej lub jej dane możemy otrzymać na adres e-mail. Obecnie najczęściej wykorzystywana jest pierwsza opcja. Po wygenerowaniu samej karty otrzymany numer karty, datę ważności oraz kod bezpieczeństwa CVV. Są to dane potrzebne do dokonania płatności internetowej.

Gdy po zrobieniu zakupów w sieci przejdziemy do kasy, aby zapłacić kartą wirtualną, należy wybrać opcje zwykłej płatności kartą. Karty wirtualne nie są oddzielnie traktowane od tych standardowych i możliwe jest nimi normalne płacenie ogólnie jako kartą płatniczą. Następnie po wybraniu opcji płatności kartą, należy przepisać dane karty do formularza. Będą to wyżej wymienione numer karty, data ważności i kod bezpieczeństwa. Oprócz danych karty przeważnie musimy podać jeszcze swoje dane osobowe takie jak imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Należy podać takie same dane, jakie widnieją w systemie bankowości elektronicznej, z którego korzystamy i gdzie została wygenerowana karta. Po podaniu prawidłowych danych i wykonaniu operacji, środki z karty są pobierane, a płatność jest akceptowana.