Aktualności

Gdzie najtaniej i najkorzystniej wymieniać waluty?

Wymiana walut to czynność, którą musimy przeprowadzić od czasu do czasu, nawet jeśli nie obracamy walutami na co dzień. W takich wypadkach bardzo często zastanawiamy się jak to zrobić, która opcja będzie najbardziej komfortowa oraz gdzie kupimy waluty najtaniej — bo ten czynnik jest jednym z głównych elementów całej wymiany. Ogólnie istnieje wiele miejsc i każde z nich posiada nieco inny spread i ma nieco inną charakterystykę. W tym tekście przedstawimy kilka sposobów wymiany walut od tych najmniej korzystnych po te najbardziej opłacalne wraz z ich opisami.

Przewalutowanie wewnątrzbankowe

Pierwszym sposobem na wymianę waluty jest przewalutowanie wewnątrzbankowe. Polega ono na dokonaniu transakcji np. wysłaniu gotówki czy opłaceniu rachunku, który jest wymagany w innej walucie np. euro polskimi złotymi. Cała transakcja wymaga od nas wybrania jedynie konta, z którego chcemy opłacić transakcje a bank automatycznie samodzielnie przewalutuje daną sumę. Podobnie możemy wymienić pieniądze pomiędzy naszymi dwoma kontami np. w złotych i dolarach. Każdy bank oferujący różne konta bankowe w różnych walutach posiada opcje przewalutowania automatycznego. Jest ona najwygodniejsza, gdyż możemy jednym kontem np. w złotówkach płacić wszystkie inne zobowiązania lub wymienić walutę prosto i jednym kliknięciem np. w aplikacji bankowej. Ten sposób wymiany ma jednak jeden minus — kurs. Jest on najwyższy ze wszystkich przedstawianych w tym zestawieniu, a spread często wynosi nawet kilkadziesiąt groszy. Kursy wewnątrzbankowe są niekorzystne i nie poleca się używać ich regularnie lub przy dużych sumach wymiany. Z automatycznego przewalutowania korzystać możemy, gdy jest to jednorazowa czy mała transakcja lub nie możemy czekać z uwagi na weekend itd. Jest to dobre rozwiązanie, gdy nie zależy nam na kursie i chcemy po prostu dokonać drobnej płatności. Będzie zatem to najszybsze i najwygodniejsze rozwiązanie.

Kantory naziemne i bankowe

Wspinając się po liście najbardziej atrakcyjnych miejsc wymiany walut, na kolejnym miejscu znajdują się kantory naziemne. Są to miejsca, gdzie możemy osobiście przynieść daną walutę oraz otrzymać jej równowartość w innym wolumenie. Kantory naziemne oferują kilkunastogroszowy spread oraz najczęściej kilkanaście najpopularniejszych walut wymiany. Sama wymiana polega na przekazaniu jednej waluty oraz odebraniu drugiej i rachunku potwierdzającego wymianę. Na rynku działa wiele dużych ogólnopolskich marek kantorów i kantory lokalne. Najczęściej spotkać możemy je na dworach czy w galeriach handlowych i samych centrach miast. Kantory naziemne możemy spotkać też w mniejszych miejscowościach. Ich plusem jest szybka wymiana waluty, dostęp do najpopularniejszych walut i możliwość samodzielnego dokonania transakcji.

Ciekawym rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać, ale jedynie w niektórych bankach są kantory bankowe. Są one tworzone z myślą o dostarczaniu korzystniejszych kursów klientom banku niż przewalutowanie automatyczne. Kantory te posiada jedynie kilka banków w Polsce. Skorzystać może z nich każda osoba nawet niebędąca klientem banku niezależnie i niezobowiązująco. Kantory takie posiadają tak jak kantory naziemne prywatnych marek atrakcyjny kilkugroszowy spread. Nie są one jednak zbyt popularne z uwagi na ich małą ilość na rynku. Z pewnością jednak w dużych miastach bez problemu będziemy mogli znaleźć bank, który oferuje taką usługę. Sama wymiana odbywa się gotówkowo, a kantory takie oferują wymianę najpopularniejszych walut. Z tego rozwiązania skorzystać warto, jeśli nie znamy się na walutach i ich wymianach, a zależy nam na renomie miejsca, w którym dokonujemy wymiany. Sytuacja taka często ma miejsce, gdy waluty chcą wymienić starsze osoby lub osoby, które jedynie okazjonalnie weszły w posiadanie innych pieniędzy. Plusem jest zatem bezpieczeństwo zapewniane przez renomę banku.

Kantory internetowe

Na 2 miejscu naszej listy najbardziej opłacalnych miejsc do wymiany walut znajdują się kantory internetowe. Oferują one bardzo komfortowy sposób wymiany walut bez wychodzenia z domu i po bardzo atrakcyjnym kursie. Spread w takich kantorach zazwyczaj wynosić jedynie dwa – trzy grosze. Czasami może być też niższy na najbardziej popularnych parach walutowych. Kantory internetowe to serwisy w sieci, które oferują wymianę walut. Ich działanie polega na przesłaniu z naszego konta bankowego jednej waluty oraz otrzymaniu zwrotnym przelewem innej np. euro. Aby skorzystać z tego rozwiązania, należy założyć konto w kantorze i potwierdzić swoje dane. Następnie możemy wpłacić dowolną ilość na saldo kantoru i wymienić waluty w dowolny sposób wypłacając wymienione środki. W kantorach internetowych znajdziemy wiele walut — nawet tych mniej popularnych czy wręcz egzotycznych. Na rynku działa ok. kilku największych kantorów obsługujących miliony polaków i wiele mniejszych. Są one legalnie działającymi markami znajdującym się pod nadzorem finansowym. Plusem korzystania z tego rozwiązania jest niezobowiązująca forma i możliwość zaoszczędzenia sporej sumy pieniędzy w porównaniu do poprzednich opcji.

Revolut i kurs międzybankowy bez spreadu

Ostatnim i zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, dzięki któremu możemy wymienić waluty w ogóle bez spreadu, jest Revolut. Jest to bank z Wielkiej Brytanii oferujący globalnie swoje usługi w aplikacji mobilnej. Choć nie posiada on placówek naziemnych, ma licencję bankową i umożliwia założenie konta online — w aplikacji mobilnej. Bank ten wyróżnia się tym iż chce oferować usługi bankowe 2.0. Jedną z nich jest niespotykana usługa kantoru, który oferuje jeden kurs międzybankowy — bez spreadu. Oznacza to, że w danej chwili zarówno kupno, jak i sprzedaż waluty odbywa się po takim samym kursie. Jest to najbardziej uśredniony kurs danej waluty. W ten sposób możemy kupować i sprzedawać waluty po najlepszym możliwym kursie w danym momencie. Aby skorzystać z tego rozwiązania, wystarczy założyć konto w aplikacji, co zajmie kilka minut oraz potwierdzić swoją tożsamość wysyłając skan dowodu (sprawdź ranking kont osobistych na ranking.co.pl). Następnie możemy za darmo korzystać z wymiany walut tego banku i przesłać waluty lub płacić nim bezpośrednio wydawaną kartą do konta. Cały proces nie ma ukrytych kosztów czy kruczków i jest prosty. Z takiej opcji zdecydowanie warto korzystać, jeśli regularnie wymieniamy waluty lub robimy to na duże sumy. Oszczędności w długim okresie czasu mogą wynieść nawet kilka — kilkanaście procent.

Kredyt mieszkaniowy nr 1SPRAWDŹ
+