Aktualności

Jak bezpiecznie korzystać z konta internetowego

Wszystkie banki działające w Polsce umożliwiają swoim klientom korzystanie z bankowości elektronicznej. Nic dziwnego – w dobie ciągłego pośpiechu i potrzeby ułatwiania sobie codziennych czynności takie udogodnienia są konieczne i bardzo popularne wśród posiadaczy rachunków bankowych. Mimo zabezpieczeń łatwo jednak paść ofiarą oszustów przez nieuwagę i pospiech stracić środki zdeponowane na koncie bankowym. Banki uprzedzają o ryzykach i edukują użytkowników. Co więc zrobić, by nie zostać okradzionym nie tylko z pieniędzy ale i tożsamości?

Łupem złodziei zwykle padają dane osobowe wykorzystywane później dla celów przestępczych (np. zaciągania zobowiązań czy zawierania transakcji), ale i nasze hasła, PIN. Najczęściej dochodzi do ataków phishingowych, zainfekowania systemu i podmiany numerów rachunków na przelewach wychodzących. Nie damy rady zapobiec kradzieży dokumentów, ale na inne ataki są sposoby.

Ataki phishingowe polegają na kradzieży hasła (z angielskiego password – hasło i fishing – łowienie). Hakerzy rozsyłają spreparowane wiadomości na skrzynkę mailową, podając się za instytucje, bank itd. Treści są podobne do oryginalnych, jakie otrzymujemy od prawdziwych podmiotów (te od banków zawsze są pisane idealnie gramatycznie, bezbłędnie wręcz podręcznikowo). Wiadomości podejrzane zawierają mnóstwo pomyłek literowych i stylistycznych. Warto zwrócić na nie uwagę i nie otwierać dołączonych do maila załączników. Należy zaznaczyć, że prawdziwi nadawcy takich wiadomości nie proszą o potwierdzenie czy podanie danych do logowania, haseł itd. Otrzymując takie treści można skontaktować się z nadawcą i potwierdzić ich autentyczność (telefonicznie bądź osobiście). Jeśli okaże się to treść fałszywa, warto powiadomić o niej odpowiednie służby czy bank. W tego typu mailach występuje element żądania i zastraszania (np. zablokowaniem dostępu do bankowości elektronicznej, konta itp.)

Wirusy rozsyłane są podobnie jak ataki phishingowe. Łupem złodziei po zainfekowaniu komputera pada wszystko, co im potrzebne. Mogą zyskać nasze dane, loginy i hasła. Niepozorny link może ułatwić ich pozyskanie bez naszej wiedzy. Później znikają środki z naszych kont bankowych (sprawdź najlepsze konta osobiste) Podobnie przechwytują oni dane i podmieniają numery rachunków bankowych wpisywanych na przelewach wychodzących. Warto więc dokładnie sprawdzić dane odbiorcy przelewu, także w chwili zatwierdzania operacji kodem sms czy z karty kodów.

Jak ustrzec się ataków? Przede wszystkim chronić dane do logowania i nie klikać w zawarte w niebezpiecznych mailach linki zewnętrzne. Jeśli będziemy uważni uniemożliwimy zainstalowanie hakerom oprogramowania do podglądania naszych danych na urządzeniu, z jakiego korzystamy. Oczywiście podstawą jest bezpieczne łącze i dobry program antywirusowy. Te najnowsze zawierają bazę niebezpiecznych wirusów i stale ją aktualizują.

Kredyt mieszkaniowy nr 1SPRAWDŹ
+